עיצוב נוף

עיצוב נוף

עיצוב נוף ואדריכלות נוף

עיצוב נוף הוא השם שניתן לתחום של ארגון ועיצוב האלמנטים השונים בסביבה החיצונית בכדי ליצור אוירה נכונה ונעימה לעין. עיצוב נוף הוא אמנות בפני עצמה ונדרש ידע רב כדי לבצע תכנון נוף איכותי אשר אוסף את כל החלקים הכרוכים בשימוש במבנה, צמחיה, מים, חומרים ויוצר שילוב מדויק ביניהם. עיצוב נוף ואדריכלות נוף הם ענף מיוחד של העוסק במרחב החיצוני והוא מתחלק לשני חלקים עיקריים עיצוב נוף במרחב פרטי ועיצוב נוף במרחב הציבורי.

שילוב בין אלמנטים אסתטיים ותפיסה חברתית

תפקידם של מעצבי נוף הוא לשלוט במראה הסביבה ובאווירה תוך התחשבות בהשפעות של התהליכים טבעיים, התהליכים חברתיים והתהליכים האסתטיים השונים. חלל חיצוני שנחשב לחיובי או מוצלח מנקודת מבט אחת יכול להיות רע מנקודת מבט אחרת. למשל תהליך של הקמת בריכות נוי, מסלעות, מפלים ומזרקות  בשילוב מים אשר דורש טיפול של המים בחומרים כימיים למניעת ירוקת או עובש אך מונע אפשרות למחייה במים אלו ואפילו חלחול שלהם אל הצמחייה סביב. השילוב בין הצורך להשלכות שלו הוא חשוב ותופס מקום נכבד בתחום עיצוב הגינה והנוף.

עיצוב נוף, עיצוב גינות , פורטל לבית ולגן

התמונה באדיבות א.צ ג'רבי

עיצוב ואדריכלות נוף עוד משחר ההסטוריה

תכנון הנוף הוא תחום ותיק מאוד וניתן לראות לאורך ההיסטוריה הקדומה של האנושות עדויות להקמת גינות מפוארות, שימוש באלמנטים טבעיים וחומרים לארגון הסביבה החיצונית ועיצובה ויצירת אזורים מיוחדים ומרהיבים ביופיים על ידי תכנון ושליטה בצמיחת הפרחים או העצים, זרימת המים ושילוב כל הדברים הללו יחד לתוצר מושלם.

גינות קדומות במצרים העתיקה תוכננו לפרטים והכילו בריכות נוי ובהן דגים ופרחים ומים ששימשו ליצירת אוירה, צינון והשקיה.ציורי קיר שנחשפו בקברים המצריים מכילים רישומים של עצים וצמחים, גפנים ותבלינים. בממלכת פרס תחום עיצוב הגינות היה מפותח במיוחד והגנים התלויים בבבל התפרסמו כבר אז בכל רחבי תבל. מטרתם של מתכנני הגנים הייתה ליצור את גן העדן ומעט מהתפיסה הזו חלחלה גם לתחום עיצוב הנוף של ימנו.

ביוון העתיקה שימשו הגנים לצורכי דת ותפילה, הכילו פסלי אבן ועמודי שיש מפוסלים שסיפורים אודות המראה המרשים שלהם הגיעו עד לאירופה, והגינות בערים הרומיות וביניהן פומפיי שבאיטליה מעידות על התפתחות מרשימה בתחום בשנים אלו. גם בלבם של מקדשי האסלאם גינות ובריכות תפסו מקום נכבד. במדינות המזרח אמנות הגינון ועיצוב הנוף התבססה על תפיסה לפיה הגן הוא מקום למדיטציה והתבודדות והעיצוב מתבסס על אלמנטים טבעיים של אדמה ומים ועיצוב מוקפד.

עיצוב נוף בעידן המודרני

אדריכלות הנוף התפתחה לאורך ההיסטוריה כאומנות רצינית ומכובדת והתרחבה מעיצוב גינות פרטיות ועד לגנים ציבוריים ולקשת רחבה של שילובים בין סגנונות שונים של ארכיטקטורה, תכנון העיר, נתיבי תחבורה, פארקים, יערות ועוד. הגנים מודרניים והשטחים הפתוחים מעוצבים כיום בהתאם לסגנון החיים, לצפיפות ולתנאי המחיה בעיר ולאקלים. שילוב של אלמנטים מעץ כמו פרגולות, דקים, סלעים ואבנים יחד עם כדים מודרניים, צמחיה מעוצבת וחלוקי נחל הוא נפוץ במיוחד כאשר הקו המנחה בעיצוב נוף מודרני הוא התאמת האווירה בגינה לסגנון העיצוב של הבית או המבנה בדגש על השילוב של הפרטים הקטנים כולם לכדי תוצאה מושלמת.

עיצוב נוף, עיצוב גינות , פורטל לבית ולגן

התמונות באדיבות א.צ ג'רבי

עיצוב, קיימות ואיכות הסביבה

תכנון ועיצוב נוף כיום דורש מציאת רעיונות ופתרונות להתמודדות עם תנאי השטח המשתנים ולמגמות החברתיות המעודדות שמירה על איכות הסביבה וקיימות ויחד עם זאת עם השאיפה ליצירת גינה נעימה הכוללת פינות ישיבה, פתרונות הצללה, צמחיה טבעית, שילוב חומרים שונים, פרגולות, דקים וגדרות עץ. יצירת חלוקה נכונה של האזורים השונים בגינה נדרשת למען שמירה על המערכות האקולוגיות והצמחייה וכל זאת נעשה תחת הצורך לחסוך במשאבים ובעלויות תחזוקה.

אדריכל נוף נדרש לתת פתרונות לתכנון אדריכלי של השטח החיצוני כבר בשלב התכנון. תחום עיצוב הנוף דורש יכולת תכנון ויכולת ביצוע גבוהה, הקפדה חומרים איכותיים, מערכות מתקדמות, חסכון במין ובעלויות, שימוש בצמחיה איכותית ובחומרים ידידותיים לסביבה יחד עם המחויבות ליצור סביבה חיצונית מעוצבת ומרשימה. בפורטל "לבית ולגן" תמצאו כתבות שונות העוסקות בתחום עיצוב נוף וכן רשימת אדריכלי נוף ובתי העסק המובילים אשר מספקים מענה בתום עיצוב הנוף.