המדריך לסוגי קירוי וכיסוי לפרגולות

אז זהו, התקנתם פרגולה! עכשיו מגיע השלב הסופי והאחרון – הקירוי שלה. לרוב מדובר בשלב הכרחי שנועד להגן על הפרגולה ועל הריהוט או הציוד שבה מחשיפה לשמש ומחדירת מים או גשמים, ולמנוע מאבק או עלים נושרים להגיע לשטחה. אך יחד עם זאת, קירוי הפרגולה משמש כיום גם כאלמנט עיצובי. לכן, בבואנו לתכנן שלב זה בתהליך בניית פרגולה, רצוי שנחליט תחילה האם ברצוננו לקרות אותה, כלומר לבצע הצללה בלבד, ואז למעשה תהיה הפרגולה מוצלת, קרירה ומאווררת היטב; או שברצוננו לכסות אותה ולהפוך אותה אטומה לחלוטין למים ושימושית ביותר גם בעונת החורף.

בין אם נבחר בקירוי ובין אם בכיסוי, עלינו להתחשב במיקומה של הפרגולה, בכיווני הרוח, בכמויות האור והצל המגיעות אליה, בגודלה ובסגנונה העיצובי (עץ, פלסטיק וכד').

מומלץ שלא לפסוח על שלב הקירוי או הכיסוי. שניהם שומרים על הפרגולה לאורך שנים, מפחיתים את הצורך בחידושה או בתיקונה ומשדרגים אותה פלאים.

קירוי והצללה

  • מחצלות או קני במבוק – קירוי זול ויפה, המגיע בעוביים, סוגים וגדלים שונים. מחצלות הבמבוק אינן אוטמות לחלוטין את האור, ומאפשרות הצללה של כ-80%. במבוק אמנם יעניק לפרגולה מראה טבעי ואותנטי, אך מדובר בסוג קירוי שרגיש לתנאי מזג האוויר.

מחצלות מבמבוק שלא יהיה מעליהם קירוי מפני גשם, יחזיקו מעמד כ-4 שנים בלבד. לכן מומלץ לקרות אותן.

קירוי הדומה לבמבוק הוא שטיחי הערבה, הקרויים גם "קליפות ערבה". הם צפופים יותר מהבמבוק, אך גם עמידים מאוד לתנאי מזג האוויר השונים.

מחיר: 100-200 ₪ למ"ר.

  • קורות עץ (לאטות) – עשויות מגוון גדלים וניתן למקם אותן בסמיכות זו לזו במרווחים שונים, לפי בקשת הלקוח, להצללה גבוהה או נמוכה יותר.

מחיר: 200-300 ₪ למ"ר.

  • סרגלי הצללה אלכסוניים – מסילות מיוחדות בעלות חריצים, שלתוכן מכניסים קורות עץ בצורה אלכסונית. ניתן לכוון את אלכסון הקורות בהתאם לכיוון השמש וכך לאפשר לאור ולאוויר לחדור ובמקביל לקבל תחושה מוצלת ונעימה.

מחיר: 100-300 ₪ למ"ר.

  • רשתות צל ובדים להצללה – בדים גמישים או רשתות ששימושן העיקרי הגיע מעולם החקלאות, שם מנעו את חשיפת הצמחים לקרינה. כיום מכסות הרשתות מיתקנים בשטחים ציבוריים רבים והן גם פופולאריות לכיסוי פרגולות. רשתות הצל והבדים להצללה מספקים איזון בין רמת הצל, בהתאם לצבעם ולצפיפותם, ובין אוורור הפרגולה.

מחיר: רשת הצללה – 300-600 ₪ למ"ר.

כיסוי וחיפוי

  • סנטף – מדובר בלוחות פלסטיים קשיחים וגליים, לרוב שקופים, העשויים פוליקרבונט. הסנטף מעביר את אור השמש ב-90%. הוא נחשב יעיל ופופולארי מאוד, הוא זול, עמיד גם באקלים קיצוני, בלתי שביר ובנוסף, קיים בו גם חומר UV, המקנה הגנה מפני קרינה. חסרונו של הסנטף הוא הרעש שהוא יוצר כאשר יורד עליו גשם.

מחיר 100-150 ₪ למ"ר.

  • לוחות פוליגל או פרספקס – מגיעים כלוחות שטוחים בעוביים משתנים. עוצמת הרעש שהם יוצרים עם ירידת הגשם נמוכה יותר משל הסנטף והם עמידים ומבודדים. יש לקחת בחשבון שהשימוש בלוחות אלה הופך את הפרגולה למבנה קשיח, המצריך היתר בנייה כמו לבית מגורים.

מחיר: 200-300 ₪ למ"ר.

  • ברזנט או יריעות פלסטיק – יריעות רחבות ואטומות למים, המגיעות בצבעים ובדגמים שונים.

מחיר: 10-100 ₪ למ"ר (תלוי בסוג ובתוספות).

  • רעפים מסוגים שונים (חרס, מתכת, פלסטיק, זכוכית, שינגלס) – מגיעים בגוונים שונים ובאיכויות שונות. הרעפים מתחברים לגג באמצעות דבק, שייחודו בכך שהוא מתחזק עם החשיפה לשמש, דבר מצוין בקיץ הישראלי.

רעפי השינגלס שונים במקצת. אלו הם למעשה יריעות ביטומניות אטומות, המחופות בזפת בצידן התחתון, וצידן העליון מחופה בחומר המדמה את מראה רעפי החרס. יתרונות השינגלס הם משקלם הנמוך המאפשר להרכיבם במהירות, יכולת הבידוד הגבוהה מאוד שלהם והעובדה שניתן להשתמש בהם גם על פרגולות עם גג ישר, שאינו בשיפוע או בשיפוע נמוך. לרעפים אלה חיסרון עיקרי – היריעות הביטומניות יוצרות לעיתים שכבת חימום שבגינה עלולה להידרש תוספת של אמצעי אוורור לפרגולה.

מחיר: רעפי חרס – 300-600 ₪ למ"ר; רעפי מתכת – 150-400 ₪ למ"ר; רעפי שינגלס – 400-700 ₪ למ"ר.

המאמר באדיבות אתר "טוב תודה"

5/5 - (5 votes)