ארגזי רוח להגנה על גג הרעפים

גגות רעפים משרתים אותנו היטב, אולם חשוב לדעת כיצד להגן עליהם

לגגות רעפים יתרונות אסתטיים ופרקטיים, והם מאפשרים לנו לעצב את גגנו בצורה אלגנטית וליהנות מגישה לחלקים שונים בו ללא מאמץ רב, אולם חשוב לדעת כיצד לשמור על הרעפים מפני נזקים שונים, ביניהם נזקים הנגרמים להם בשל הרוח. אחד הכלים החשובים ביותר בשמירה על רעפי הגג הינו ארגז הרוח.

גגות רעפים

אז מהו ארגז רוח ומה כדאי לדעת עליו?

  • מהו ארגז רוח: ארגז רוח הינו מבנה המותקן בקצה הגג והוא חוסם את החיבור בין הגג לבין תקרת הבית. בעזרת חסימה זו, ניתן לנווט את הרוח הנוטה להתפרץ באזורים אלו, ולמנוע את הגעתה אל גג הבית או אל פנים הבית. בצורה זו אנו יכולים למנוע העפה של רעפים בשל רוחות חזקות, שחיקה של הרעפים בקצות הגג וכן חדירה של רוח אל תוך הבית אשר עלולה להוביל לקושי בשמירה על טמפרטורה בגובה הרצוי לנו בבית וכן יצירת רעשים מפריעים בשל מעבר הרוח ברווחים קטנים.
  • ארגזי רוח מעץ: ארגזי הרוח הראשונים היו בנויים כולם מעץ, ובנייתם התבצעה עם בניית הגג ומאותו סוג עץ בו עושים שימוש לשם יצירת קורות תומכות להקמת הגג. ארגזים אלו מבצעים את עבודתם בצורה טובה ביותר, ומנטרלים את השפעת הרוחות באזורים אלו של הגג, אולם הם אינם עמידים בפני נזקי מזג אוויר ויש לתקנם או להחליפם אחת לכמה שנים, דבר אשר חייב מציאת פתרון חלופי לארגז הרוח הביתי בכדי למנוע את אי הנוחות שההתעסקות המרובה בגג יצרה.
  • ארגזי רוח מאלומיניום: אחד הפתרונות הפופולאריים ביותר להגנה על ארגז הרוח מהעץ הינו שימוש בארגזי רוח מאלומיניום. ארגזי רוח מסוג זה הינם בעצם תושבות אשר ניתן להתקין על ארגזי רוח מעץ, והן מגנות על ארגז הרוח המקורי מפני פגיעות מזג אוויר וכן פגיעות מכאניות שונות. ארגזים מסוג זה הפכו לפופולאריים ביותר בשנים האחרונות, וכיום לרוב ייעשה שימוש בהם בבתים מודרניים וחדשים. כמו כן, ניתן לצפות בעזרתם גם ארגזי רוח ישנים מעץ ולחזק את עמידותם.
  • טיפול בארגז הרוח: חשוב לטפל בארגז הרוח בכדי למנוע פגיעה בחלקי הגג השונים או אף בעץ הארגז עצמו, ולכן מומלץ לבצע בדיקות תקופתיות שלו ולהחליף כל חלק שסובל מתקלה מסוימת בארגז העץ. בכדי להקל על התהליך ולשפר את עמידות הגג, מומלץ לעשות שימוש בארגזי רוח מאלומיניום לשם הגנה על ארגזי העץ, כך שלא נצטרך לטפל בארגז הרוח הביתי לעיתים קרובות.

ארגזי רוח חשובים לנו ביותר בהגנה על הרעפים וכן על חלקים נוספים של הגג

בעזרת ארגזי רוח אנו יכולים למנוע מהרוח להעיף רעפים מהגג וכן למנוע שחיקה של הרעפים הקיצוניים בגג. כמו כן, לארגזים אלו תפקידים נוספים בשמירה על תקינות הגג, ולכן חשוב לשמור על תקינותם ומצב הארגז.