4 דברים שחשוב לדעת על לכה לעץ

אם יש לכם ריהוט מעץ בבית או רצפת דק בגינה, וודאי שמעתם או הודרכתם על כך שיש להשתמש בלכה לעץ כדי לשמר את פריטי העץ הללו בבית בצורה מיטבית ולאורך זמן. אז איך מיישמים את החומר הזה נכון? באיזה לכה כדאי לבחור? והאם לכה היא תחליף לצבע

1. לכה זה לא רק הגנה מפני רטיבות וחידוש מראה העץ

רבים חושבים שהשימוש בלכה לעץ וההמלצה לפחות פעמיים בשנה להשתמש בה, נובעת מכך שרהיטי עץ הם רגישים ללחות ובשל המראה המבריק והחי שהיא נותנת לפריטים הללו. אך האמת היא שזה לא מדוייק, וזה לא התפקוד היחיד של הלכה. לכה לעץ, היא למעשה "עור שני" עבור רהיט העץ. היא מסייעת להגן עליו לא רק מפני פגעי רטיבות, אלא גם מפני השמש (ברבים ממוצרי הלכה יש ממש מסנני UV  כדי להחזיר את קרינת השמש המזיקה), ואפילו מפני מזיקים ועובש. בשל סוגי ההגנה הרבים הללו, מומלץ מאוד להשתמש בלכה בתדירות הזמן שהוזכרה.

2. לכה לא חייבת להיות על בסיס טרנפטין

בעבר, כל המוצרים שנועדו להגן על עץ או לצבוע על גביו, היו מבוססי שמן ומדוללים באמצעות ממס כימי שהיה לרוב טרנפטין. המרכיבים הללו, גרמו לא רק לריח חזק בעת הצביעה ולסיכון בריאותי לנושמים אותו, אלא גם הפכו את השימוש במוצרים הללו לממושך ומעצבן במיוחד שכן זמן הייבוש שלהם היה ארוך מאוד וחייב שטח פתוח כדי לאוורר את הריח החריף.

כיום, בלכה לעץ מהדור החדש (כדוגמת הלכות של טמבור למשל), כבר הצליחו לשלב ממסים טבעיים שאינם נושאים איתם ריחות לוואי ואף ניתן (וזה חלק מהוראות השימוש), לערבב את הלכה במים. בזכות ההרכב הזה, ניתן להשתמש בלכות האלו כיום גם בחדרי ילדים ובקרבת בעלי חיים ללא חשש.

3. לא משתמשים בלכה כדרך אגב- מכינים את השטח מבעוד מועד

4 דברים שחשוב לדעת על לכה לעץ

הרבה מאיתנו, אם מתוך עצלות ואם מתוך חוסר חשק או זמן, פשוט פותחים את הקופסא, מורחים את הלכה וחושבים שבזאת סיימנו את המחוייבות הקטנה הזו לרהיטי העץ או הדק שלנו. אבל האמת היא, שמריחת הלכה בצורה הזו, שוות ערך ללא לבצע יישום של לכה על העץ בכלל….כדי שהלכה תוכל להצמד לעץ ולעטוף אותו כפי שהיא אמורה לעשות בשכבת הגנה, יש ראשית כל לנקות את פריט העץ מלכלוך ואבק. במקרה של דק- סמרטוט לח, ובמקרה של רהיט, להעביר מטלית לחה. לאחר מכן, יש לשייף את השטח שרוצים ליישם עליו את הלכה ולנקות את שאריות השיוף שוב. רק לאחר ההכנה הראשונית הזו, יש ליישם את הלכה לפי הוראות השימוש. בלכה על בסיס של מים, שימו לב שלרוב יש לדלל אותה בכמות מסויימת של מים קודם לשימוש על פריט העץ.

4. האם לכה יכולה לשמש כתחליף לצבע עץ?

התשובה היא כן ולא, ותלויה באיזה גימור אתם רוצים להשיג בתום התהליך. הלכה תפקידה בעיקר להגן ולתת ברק מחודש לצורת העץ הקיימת. לרוב הצבע שלה הוא שקוף ובלכות הצבעוניות מדובר לרוב בצבע עץ בסיסי מאוד שנועד להחזיר לעץ את הצבע הכמעט טבעי שלו. כאמור גם במקרה של לכות צבעוניות הכיסוי הוא לא מושלם ויראו את דפוס העץ שממתחת היטב.

אם אתם מעוניינים לתת חידוש של ממש לעץ ולהפוך אותו למודרני מבלי שיראו את כל "הדפקטים" שבעץ של הרהיט הישן, תזקקו לצבע אטום וכאן כבר יש לרכוש צבע מסוג זה במיוחד עם דגש על התאמה לעץ כמובן.

לסיום, לכה לעץ היא מוצר שחשוב להחזיק בכל בית שיש בו רהיטים מעץ או רצפת דק בחלק החיצוני של הבית. היא מאפשרת לשמור על רהיטים לאורך זמן ואף לשמור על המראה שלהם במקור. חשוב ליישם את הלכות לפי הוראות השימוש הספציפיות למוצר, ולהכין את השטח מבעוד מועד וכך תוכלו לקבל תוצאות משביעות רצון פעם אחרי פעם.

5/5 - (1 vote)