עיצוב פנים ביופילי (Biophilic)

ביופיליה (Biophilia), הוא מונח המתייחס לקשר האינסטינקטיבי שלנו, כבני אדם, עם הטבע ועם הסביבה הטבעית שלנו. העיצוב הביופילי משתמש בקשר זה ומיישם אותו בחללים בהם אנחנו גרים, מבלים ועובדים. עקרונות עיצוב הפנים הביופילי הופכים ליותר ויותר פופולריים בשנים האחרונות, בזכות היתרונות הייחודיים שלהם. איך ניתן לעצב משרד באופן ביופילי ומהן אותם יתרונות מיוחדים? ניסינו לעשות מעט סדר בנושא ולספק מספר תשובות וטיפים חשובים בעניין.

עיצוב משרד ביופילי – מה זה אומר?

תכנון משרד ביופילי מתייחס למגמה הולכת וגוברת התומכת בהכנסת החוץ פנימה, לתוך מקום העבודה – ולא, לא מדובר רק בהוספת המון צמחים, אלא במשהו יותר מורכב מזה. אמנם, יש הטוענים שעיצוב ביופילי הוא רק איזו תווית המקשרת בין כמה מגמות מודרניות מתקדמות בחיינו לבין מגמות הנוגעות בתחום של עיצוב חללי עבודה ומשרדים בין היתר עיצוב שמציע לבצע נכון את הדברים הסטנדרטיים שיוצר מקום עבודה שפועל היטב, מקום שבו הצוות נהנה לעבוד וכו', ויחד עם זאת, ככול שהרווחה והיכולת לשמר את הצוות, הופכות ליותר ויותר חשובות, כך נראה שהמשרד הביופילי נמצא כאן כדי להישאר שנים ארוכות קדימה.

למה לבחור בעיצוב פנים ביופילי?

מחקרים רבים הוכיחו שעל ידי הכנסת אלמנטים של הטבע למקום העבודה, ניתן להעלות את תפוקת העובדים, את היצירתיות ואת שביעות הרצון שלהם. למעשה, אחד המחקרים האחרונים שעסק בנושא, הדגיש כי במקומות עבודה אשר מעוצבים לפי עקרונות הביופיליה, ניכרה ירידה ברמות העייפות הנפשית ועלייה ברמות הרווחה, בקרב העובדים.

עקרונות העיצוב הביופילי – טיפים מרכזיים:

  1. גישה לאור טבעי ולנוף חיצוני – אור טבעי ונופים טבעיים משפיעים מאוד על רווחת העובדים, על התפוקה ועל רמות האנרגיה שלהם.
  2. שימוש בשטח חיצוני זמין – אם למשרד שלכם יש חלל חיצוני כלשהו (גג, מרפסת, גינה וכו׳), השתמשו בו לטובתכם. הוסיפו שולחנות וכסאות נוחים והציעו לצוות לצאת לעבוד בחוץ, כאשר מזג האוויר מאשר זאת. קחו בחשבון שגישה לאור טבעי ולאוויר צח, מעניקה יתרונות רבים הכוללים: שיפור התפוקה, היצירתיות והרווחה.
  3. שימוש בצבע – צבע יכול להשפיע על רווחתם של העובדים. לפי מחקרים, גוונים משעממים, דלים, עלולים להשפיע לרעה על העובדים, לעומתם, גוונים כמו כתום בהיר (כפי שמצא מחקר מצרפת), או כחול (כפי שדווח מחקר בדנמרק), משפיעים לטובה על הצוות.
  4. שילוב חומרים טבעיים כמו אבן ועץ – הכללת חומרים טבעיים כמו עץ ואבן, בטקסטורות העיצוביות, עשויה לעזור לחקות את הטבע ובכך אפשר להביא את החוץ פנימה.
  5. הוספת צמחים למקום העבודה – כנראה שאחד הפתרונות הפשוטים והמובנים מאליהם, הוא הוספת צמחים למקום העבודה. צמחיה מאפשרת להעלות את רמות החמצן, ובהמשך גם להוריד את תחושות העייפות הנפשית ולשפר את יכולת הריכוז.
  6. להעניק לעובדים מרחב ובחירה – ׳בחירה׳, היא המפתח בעיצוב משרד ביופילי. אם הצוות רוצה להתרכז, תנו לעובדים מרחב שקט כדי לעשות זאת. אם הצוות נזקק לשיתופי פעולה, תנו לו חלל נוח לעשות זאת. ובעיקר, וודאו שלעובדים יש מספיק מקום והם לא חשים צפיפות ומחנק.

>>  עוד מידע וטיפים בנושא עיצוב פנים ביופילי, תוכלו לקרוא כאן.

 

 

 

5/5 - (1 vote)